![]() |
|
Kajaki i żagle a ryzyko kontaktu z kleszczami - Wersja do druku +- Forum Zagadaj (https://www.zagadaj.com.pl) +-- Dział: Pozostałe (/forum-17.html) +--- Dział: O wszystkim (/forum-19.html) +--- Wątek: Kajaki i żagle a ryzyko kontaktu z kleszczami (/thread-567.html) |
Kajaki i żagle a ryzyko kontaktu z kleszczami - Kneehud - Wczoraj 07:17 PM Wydawało mi się, że podczas spływu kajakowego ryzyko spotkania kleszcza jest niewielkie. Czy faktycznie trzeba uważać także podczas takich aktywności? RE: Kajaki i żagle a ryzyko kontaktu z kleszczami - Smarah - Wczoraj 07:17 PM Tak, ponieważ podczas spływów czy rejsów bardzo często wychodzi się na brzeg, odpoczywa na polanach albo biwakuje w pobliżu lasu. To właśnie w takich miejscach najłatwiej o kontakt z kleszczami. Szczególnie ryzykowne są dzikie miejsca postojowe porośnięte wysoką trawą i otoczone zaroślami. Po zakończeniu dnia warto dokładnie obejrzeć skórę oraz sprawdzić ubranie przed schowaniem go do plecaka. Taka rutyna może pozwolić zauważyć pasożyta zanim zdąży się wkłuć. Po więcej informacji na wskazany temat odsyłam tu: https://pogotowiekleszczowe.pl/artykuly/mazury-i-pojezierze-dlaczego-okolice-jezior-sa-ulubionym-miejscem-kleszczy/ |